У Ковтунах ходили мамонти

Під час екскурсії краєзнавчим музеєм ім. М. Ф. Пономаренка, погляди юних школяриків постійно чіплюється за експонат, який лежить на горішній полиці замкнений у скляній шафі. Це – величезні кістки. Кому вони належали?

 – Мамонтам, – з посмішкою відповідає всезнаючий екскурсовод культурно-освітнього закладу Віта Ямборська. І додає: – Виявляється ці величезні волохаті тварини ходили по території сучасного села Ковтуни Золотоніського району.

Чи заходили вони в саме місто – хтозна, а от що були на Золотоніщині – точно. Нижню щелепу й великий жувальний зуб знайшли археологи й тепер цінні експонати зберігаються в музеї Золотоноші.

Аби уяснити для себе який вигляд мав 4-метровий, кількатонний предок слона, на стіні в сусідній кімнаті висить репродукція зроблена пензлем золотоніського художника В. Ганнесена на картину відомого чеського майстра Зденека Буріана «Полювання на мамонта». Щоб спіймати таку бажану здобич, первісним мисливцям доводилося робити хитромудрі пастки, з яких тварина не могла вибратися. Потім ватага чоловіків залякувала його вогнем,забивала могутнього велета списами й важким камінням. Здобутого м’яса племені вистачало на кілька місяців. Кістки й шкіра йшли на побудову – стоянки – короткочасного поселення мисливців.