Як чорнобильцям нараховують пенсії?

До редакції «Златокраю» звернулася містянка Аліна Г., щоб ми допомогли їй розібратися в нюансах нарахування пенсії чорнобильцям. «У свій час мій батько ліквідовував наслідки аварії на Чорнобильській АЕС. Минулого року він став пенсіонером. Його товариш, з яким вони працювали разом в один період, теж почав отримувати пенсію, тільки вдвічі більшу. Від чого залежить нарахування пенсії чорнобильцям?» – цікавиться Аліна.

Це питання ми переадресували заступнику начальника Золотоніського відділу обслуговування громадян Людмилі Вольській:

 – Призначення пенсій чорнобильцям має багато особливостей. Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає призначення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильський АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку (ст. 55). При цьому призначення та виплата пенсій названій категорії осіб проводиться відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Тобто, розмір пенсії за віком залежить від страхового стажу і заробітку пенсіонера й визначається як добуток страхового стажу від заробітку (ст. 27).

Порядок обчислення пенсій по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначено постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Вказаний вид пенсії може бути призначений за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Відповідно до пункту 9 цієї постанови розмір пенсії по інвалідності залежить від  заробітку пенсіонера та розміру відшкодування фактичних збитків, який визначається органами медико-соціальної експертизи як відсоток втрати працездатності, та розраховується  як добуток відсотку втрати працездатності від заробітку.

У всіх випадках розмір пенсійної виплати (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не може бути нижчим: в осіб з інвалідністю – учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, I групи – 285 відсотків, II групи – 255 відсотків, III групи – 225 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

У разі зміни прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, проводиться перерахунок зазначеної допомоги, виходячи з розміру встановленого прожиткового мінімуму.