Два грами ртуті забруднюють шість тисяч кубів повітря

Зимова пора – це не лише період білосніжного снігу та активних видів спорту. На жаль, це ще й період вірусів та хвороб. Багато хто з нас користується ртутними термометрами, які є в кожному будинку і за які ми хапаємося при перших ознаках нездужання. Але може статися і так, що до нездужання призведе сам термометр – якщо його розбити.

Що говорять з цього приводу золотонісці?

Чи обізнані золотонісці із алгоритмом першочергових дій, щоб уберегти себе і своїх рідних від отруєння – дізнатися допомогло експрес-опитування.

Віта, 43 роки:

 – Років 20 тому, коли ще навчалася у педінституті, хтось із дівчат у кімнаті гуртожитку розбив ртутний термометр. Ми були дуже налякані, але хлопці-однокурсники нас заспокоїли і розповіли, як впоратися з проблемою. За допомогою двох картонок зібрали кульки. Стукаючись одна об одну, вони збивалися в об’ємніші тіла. Потім хлопці забрали пакетик із зібраною ртуттю та залишками градусника і кудись віднесли. Тоді, в юності, всієї небезпечності випарів ми не розуміли і подальшою долею відходів не цікавилися.

Віталій, 34 роки, водій:

– Я не знаю, що робити в таких випадках. Мабуть, треба зібрати пилососом. А хіба й досі є в користуванні ртутні термометри? У нашій родині ми використовуємо спиртовий, більш безпечний.

Володимир, 54 роки, працівник маслоробного комбінату:

 – Найголовніше – не панікувати, тримати себе в руках. Була в мене колись така пригода: термометр брязнув на дерев’яну підлогу, і маленькі круглі шматочки потрапили у шпаринки між дошками. Моментально відчинив кватирку для провітрювання. Акуратно зібрав на газету. Кульки зліплюються моментально, їх притягує одна до одної, ну точно, як в дитячому мультику. Пригадую, потім я пішов у санстанцію і взяв індикатор, який підтвердив, що забруднення немає. Якщо на килимі – це спростовує завдання. Обов’язково треба взяти ліхтарик, тоді ці кульки будуть добре помітні між ворсинками. Ще можна скористатися шприцом без голки. Всю зібрану ртуть помістити в банку з водою, кришка якої закручується.

Катерина, медпрацівник:

 – Якось довелося зіткнутися з утилізацією битих ртутних термометрів. Це була катастрофа. Такої організації і фахівців у Золотоноші немає. Куди тільки ми не потикалися! Абсурдна ситуація! Безвихідь! Але, якщо таке трапилося вдома, то ні в якому разі скло та залишки ртуті не можна викидати на смітник. Треба викликати рятувальників або самостійно зібрати рештки і віднести у місцеву пожежну частину. А далі – справа фахівців. Зараз на вулиці Черкаська, 6 встановлений спеціальний контейнер для збору відпрацьованих ламп і батарейок. А от чи можна туди викидати термометри – не знаю. А взагалі-то нині у продажу є градусники для вимірювання температури і з безпечними наповнювачами.

В одній з аптек у центрі міста касир-консультант люб’язно погодилася не тільки пояснити відмінність альтернативних термометрів, а ще й продемонструвала їх та вказала різницю у ціні. Отже, окрім ртутних, ціна яких найнижча – 18 гривень, можна користуватися цифровим або електронним термометром, ціна якого стартує від 150 гривень (залежно від виробника), інфрачервоним (від 1300 грн), спиртовим (36 грн). Виявляється, візуально відрізнити ртутний градусник від аналога, наповненого безпечним галінстаном – сріблястим металом з характерним металічним блиском, до складу якого входить галій, індій та олово, зовсім неможливо. Але у використанні різниця досить відчутна: галінстановий набагато важче збивається. Однак він, як і ртутний, має переваги в абсолютній точності вимірювань.

 

Не панікувати, а варто діяти рішуче

Тож, як бути в неприємній ситуації, коли ви чи ваша дитина раптом розбили ртутний термометр? Чи безпечно знаходитися у кімнаті і куди дівати рештки небезпечного шкідливого непотребу? За поясненням ми звернулися до начальника місцевої 8-ої державної пожежно-рятувальної частини, майора цивільного захисту Вадима Каплі:

– Варто зателефонувати до чергового караулу за номером «101». Але перш, ніж прибудуть рятувальники, ви можете зібрати ртуть самостійно, адже спеціальних приладів для цієї операції не треба. Відчиніть вікна і провітріть приміщення. Надіньте гумові рукавички: речовина не повинна стикатися з оголеними ділянками шкіри, обмежте місце доступу, адже ртуть прилипає до поверхонь і може бути легко рознесена на підошвах по інших ділянках приміщення. Максимально ретельно зберіть ртуть і всі частини градусника в скляну банку з холодною водою, щільно закрийте кришкою, що закручується. Вода потрібна для того, щоб ртуть не випаровувалася. Ємність тримайте подалі від нагрівальних приладів. Дрібні крапельки можна зібрати за допомогою шприца, гумової груші, двох аркушів паперу, лейкопластира, скотчу, мокрої газети. Банку необхідно передати нашим фахівцям. Місце розливу ртуті обробіть концентрованим розчином марганцівки або хлорного вапна. Якщо цього в будинку не знайшлося, можна приготувати гарячий мильно-содовий розчин. Для утилізації наш підрозділ передає зібрану ртуть хімікам аварійно-рятувального загону обласного відділу МНС, який уклав договір з черкаським товариством, яке займається збиранням небезпечних відходів.

– А чого НЕ можна робити, якщо розбився ртутний термометр?

– Не можна викидати його на смітник: 2 грами ртуті, що випарувалися, здатні забруднити шість тисяч кубометрів повітря. Не можна підмітати ртуть віником: це подрібнить отруйні кульки в дрібний ртутний пил. Забороняється збирати ртуть за допомогою пилососа: повітря, що продувається, полегшує випаровування рідкого металу. Ні в якому разі не можна створювати протяг до того, як ви зібрали ртуть, інакше блискучі кульки розлетяться по всій кімнаті. Не можна прати одяг і взуття, які контактували з ртуттю, в пральній машині. За можливості — цей одяг краще викинути. Не можна спускати ртуть у каналізацію. Вона має властивість осідати в каналізаційних трубах. До речі, витягти ртуть з каналізації – неймовірно складно.

 

До думки лікаря варто прислухатися

Як запевнила директор КП «Золотоніський центр первинної медико-санітарної допомоги» Віра Антонова, отруєння парами ртуті не смертельне, але недооцінювати небезпеку не варто:

 – У стандартному термометрі міститься до 5 г ртуті. Якщо він розбився в житловій кімнаті із середнім об’ємом приміщення 50 м3, то при випаровуванні всієї ртуті (а випаровуватися вона починає за будь-якої плюсової температури) концентрація парів в кімнаті досягає 100 мг на кубометр, що в 30 000 (!) разів більше гранично допустимої концентрації у житловій зоні. У реальних умовах (з урахуванням вентиляції) при розбитті медичного термометра в кімнаті плошею 12-18 м2 концентрація парів ртуті через кілька годин перевищує ПАК в 50-100 разів. Погодьтесь, і це не мало. Вдихання цих парів може призвести до сильної інтоксикації. Ртуть здатна малими дозами накопичуватися в людському організмі роками, в результаті чого настає хронічна ртутна інтоксикація.

У кімнаті, де розбився термометр, в найближчі 7 днів намагайтеся обмежити або мінімізувати перебування людей і тварин. Для профілактики протягом 10-15 днів робіть щоденні вологі прибирання з невеликим додаванням рідкого хлору («Белизна») і часті та тривалі провітрювання. Основні симптоми отруєння ртуттю: слабкість, загальне нездужання, втрата апетиту, болі в горлі в процесі ковтання, сильний головний біль, присмак металу у роті, посилене слиновиділення, набряклість і кровоточивість ясен, нудота і блювота. Таке отруєння небезпечне насамперед тим, що симптоми не будуть виникати відразу після безпосереднього контакту з металом. Якщо це сталося місяць-два тому і ви належним чином не прибрали в оселі, а тепер виникли такі симптоми – негайно зверніться до лікаря! Якщо ж симптоми відсутні, панікувати не слід. Але доречно збільшити у своєму раціоні кількість продуктів, багатих на білок: яйця, сир кисломолочний, твердий сир, м’ясо, молоко. Вони здатні осадити солі важких металів і ваше здоров’я буде в безпеці.

Ртутні пари – це високотоксична отрута, яка здатна випаровуватися в воді і на відкритому повітрі. Саме через ці властивості в більшості європейських країн у 2007 році повністю відмовилися від використання градусників на ртутній основі і замість них використовують інші види. Варто зазначити, що в Україні до 2020 року теж збираються повністю відмовитися від застосування більшості медичних приладів на основі ртуті, в тому числі, і від термометрів.

   Сьогодні в багатьох аптеках продаються спеціальні тести для аналізу повітря на наявність парів ртуті. Коштують вони недорого. Аналіз проводиться дуже просто: по квартирі розкладаються спеціальні листочки, які темніють у місцях, де випаровується ртуть. Для самозаспокоєння такий аналіз в приміщенні, де був розбитий ртутний градусник, не завадить.